Cukrzyca i niewydolność nerek u kota. Objawy, badania, leczenie

Cukrzyca i niewydolność nerek u kota. Objawy, badania, leczenie
Cukrzyca i niewydolność nerek należą do najpowszechniejszych schorzeń o charakterze metabolicznym, które występują u kotów.

Kocia cukrzyca jest następstwem nieprawidłowości w gospodarce glukozą. Niewydolność nerek wynika natomiast z zaburzeń filtracji oraz braku zdolności do wydalania razem z moczem kreatyniny i mocznika.

Diagnostyka niewydolności nerek u kota

Niewydolność nerek u kota jest trudna w rozpoznaniu. Rozwój choroby jest powolny, przez co w fazie początkowej nie daje mocno widocznych objawów. Często wiąże się zaawansowanym wiekiem zwierzęcia, a tym samym utratą zdolności nerek do prawidłowej filtracji. Kłębuszki nerwowe ulegają uszkodzeniom i obumierają, przez co usuwanie toksyn z krwi staje się mało efektywne. W konsekwencji organizm kota narażony jest na liczne zatrucia.

Rozpoznawanie niewydolności nerek zwykle ogranicza się do badania krwi, które daje jednoznaczne wyniki. Aby uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz, wykorzystać można weterynaryjne aparaty USG (więcej informacji znajdziesz na stronie https://noraxmedical.pl/) lub zlecić badanie moczu. W rozpoznaniu schorzeń współtowarzyszących kluczowe znaczenie ma wczesna diagnostyka. Pozwala ona na wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, takich jak podwyższony poziom kreatyniny i mocznika.

Objawy i badanie cukrzycy u kota

Zaburzenia w gospodarce insuliny prowadzą do wzrostu poziomu cukru oraz jego nadmiernego usuwania przez nerki. Proces ten wywołuje wiele symptomów, które mogą zwiastować rozwój cukrzycy. Najczęstszym objawem jest częste oddawanie moczu przez kota oraz nadmierne pragnienie, co wynika z odwodnienia organizmu. Występuje też postępujące chudnięcie i wzrost apetytu.

Do oznak cukrzycy należą ponadto pewne zaburzenia neurologiczne, np. problem z wysuwaniem pazurów, neuropatia czy odwiedzenie kończyny miedniczej. Oprócz objawów charakterystycznych, w diagnostyce kociej cukrzycy ważną rolę odgrywają badania glukozy we krwi. Jej poziom unormowany to 100mg/%. U zwierzęcia chorego wyniki znacząco przekraczają 200mg/%. Cukier obecny jest także w moczu.

Niewydolność nerek i cukrzyca u kota - leczenie

Kot zmagający się z niewydolnością nerek wymaga stałej opieki weterynaryjnej. Leczenie opiera się na stosowaniu zapisanych leków, oraz zadbaniu o prawidłową dietę. Pokarmy powinny być niskobiałkowe i nisko-fosforowe. Należy pamiętać o uwzględnieniu właściwych proporcji w kwasach omega-6 i omega-3, w stosunku 5:1. Kotu trzeba też zapewnić dużo komfortu, ze względu na zwiększony stres. Niewydolność nerek u kota powinna być leczona jak najwcześniej, z uwagi na ryzyko silnego zatrucia organizmu oraz śmierci.

Cukrzyca u kota leczona jest natomiast poprzez utrzymanie właściwego poziomu cukru we krwi. W początkowej fazie podawane są doustne leki przeciwcukrzycowe oraz preparaty z chromem i argininą. Jeżeli terapia nie jest efektywna, konieczne jest zastosowanie insuliny. Metabolizm kotów jest szybki, dlatego zwykle podaje się ją dwa razy na dobę. U ok. 20 proc. kotów może nastąpić kliniczna remisja cukrzycy. Objawy chorobowe ustępują i można wówczas zaprzestać podawania insuliny.


Tagi: cukrzyca u kotów
Autor: lukBB Dodano: o godzinie 10:50 dnia 23.07.2019

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu