Jak pomóc psu w upały?

Jak pomóc psu w upały?
Lato kojarzy się większości z ciepłem, spacerami, czasem spędzonym nad wodą. Czasami jednak wakacyjne upały dają się we znaki wszystkim - zarówno ludziom, jak i psom. Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy z tego, że czworonogi znoszą upały znacznie gorzej niż oni. Wszystko dlatego, że u psów występuje tylko kilka gruczołów produkujących pot, z których większość występuje w łapach. Czworonogi mogą jedynie pomóc sobie dyszeniem, dlatego w gorące dni trzeba zawsze o nich pamiętać. Jak zadbać o swoich podopiecznych w czasie wysokich temperatur?

Nie zostawiaj psa w samochodzie

Mogłoby się wydawać, że jest to oczywiste, ale wciąż słyszy się historie o futrzakach pozostawionych w rozgrzanych samochodach. Koniecznie należy reagować i zgłosić policji lub straży miejskiej, jeśli gdzieś zobaczy się psa w aucie postawionym na słońcu – temperatura w środku może wynosić nawet 60°C! Natomiast jeśli pomoc nie nadejdzie w krótkim czasie, dozwolone jest wybicie szyby w celu uratowania zwierzęcia. Dla psa problematyczne mogą być nawet krótkie przejażdżki, a włączona klimatyzacja nie zawsze wystarcza. Dlatego opiekunowie, którzy planują podróże ze swoimi podopiecznymi, powinni pomyśleć o położeniu w samochodzie maty chłodzącej dla psa, która pomaga wyregulować temperaturę ciała.

Spacery zaplanuj na rano i wieczór

W czasie upałów najlepiej nie wychodzić z psem na długie spacery w południe. Pies może się przegrzać lub nawet dostać udaru. Takie przechadzki lepiej odłożyć na poranek lub wieczór. Wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla psów z krótkimi pyszczkami m.in. dla buldożków czy mopsów – ich budowa anatomiczna znacznie utrudnia termoregulację organizmu. Jeśli jednak wyjście w ciągu dnia jest konieczne, należy trzymać się zacienionych miejsc i unikać asfaltu oraz betonu – w upalne dni ich powierzchnia jest naprawdę gorąca. Spacer po niej może się dla psa skończyć bolesnymi poparzeniami i ranami.

Zapewnij psu wodę

Podczas upałów konieczne jest nawodnienie - dotyczy to także czworonogów. Miska z wodą zawsze musi być pełna, a picie dla zwierzaka powinno się zabierać także na spacery. Wodę dobrze jest wzbogacić o dodatkowe elektrolity, które można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Wybierając takie rozwiązanie należy jednak skonsultować się najpierw z lekarzem weterynarii. Nie poleca się natomiast dodawać do wody kostek lodu – mogą one przyczynić się do wystąpienia chorób gardła. Ponadto spadek poziomu nawodnienia może być bardzo niebezpieczny dla psa i skutkować stanami zagrażającymi jego życiu. Najbardziej podstawowymi objawami niedoboru wody są:

  • suchość błon śluzowych,
  • zapadnięcie gałek ocznych,
  • osowiałość,
  • brak apetytu,
  • brak chęci do spaceru i zabawy.

Jeśli wystąpią którekolwiek z nich, koniecznie trzeba zawieźć podopiecznego do weterynarza. To samo dotyczy wszelkich objawów przegrzania (intensywne ziajanie psa, nadmierne ślinienie się, przekrwienie błon śluzowych). Niestety zwierzęta nie powiedzą same, że coś im jest, dlatego zawsze powinno się je obserwować i natychmiast reagować.


Tagi: psy, upały, maty chłodzące dla psów
Autor: lukBB Dodano: o godzinie 10:37 dnia 23.07.2019

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu