Modyfikacje zachowań – tresura i zmiana nawyków zwierząt

Modyfikacje zachowań – tresura i zmiana nawyków zwierząt

Pies uważany jest za najlepszego przyjaciela człowieka. Do udomowienia psów doszło ponad sto pięćdziesiąt tysięcy lat temu – zwierzęta te miały więc wiele czasu, aby przyzwyczaić się do koegzystencji z ludźmi. W przeszłości tresowano je głównie, by pełniły rolę stróżów domu, pasterzy czy łowców. Obecnie zmiana ich nawyków ma na celu przede wszystkim sprawienie, aby były posłuszne właścicielom, nie stanowiły zagrożenia dla innych oraz nie niszczyły domu i obejścia. Odpowiednio wytresowany pies ma stać się dobrym towarzyszem dla współczesnego człowieka. W jaki sposób to osiągnąć? W artykule kompleksowo przedstawiamy informacje na temat psiej tresury.

Co wpływa na możliwość modyfikacji zachowań psów?

Modyfikacja zachowań objawia się przede wszystkim w wykreowaniu dużej emocjonalnej więzi między psem a jego właścicielem, a także łatwości podporządkowywania się woli właściciela. Do kluczowych zmian zachowania względem wilków zaliczyć można również małą reaktywność na nieprzyjemne stymulacje fizyczne. Psie zachowania dyktowane są trzema czynnikami: konstytucją fizyczną, popędami i instynktami, a także sprawnością mózgu. Te oraz opisane powyżej warunki generują pewną łatwość w czworonogów.

Terapia jako skuteczny sposób na modyfikację zachowań i nawyków zwierząt

Psy od momentu udomowienia nieustannie dostosowują się do otaczających ich warunków. Warto nadmienić, że to właśnie człowiek stanowi główny czynnik środowiskowy, do którego psy się dopasowują. W tresurze oraz modyfikacji psich zachowań pomocne okazują się terapie, które z reguły mają na celu modyfikowanie i marginalizowanie niepożądanych lub nieprawidłowych reakcji psów.

Modyfikacja nawyków i zachowań możliwa jest m.in. poprzez:

 • wypracowanie nowych strategii i planów działania w sytuacjach trudnych dla psa,

 • poprawę dobrostanu czworonoga,

 • modyfikację procesów poznawczych,

 • wprowadzenie zmian w relacji między psem a człowiekiem.

Psia terapia opiera się głównie na zmianie sposobu, w jaki te odbierają otoczenie, a także na modyfikacji ich zachowań. Eliminacja niepożądanych reakcji i nawyków to długotrwały proces, którego sukces wynika głównie z gruntowanego zrozumienia przyczyn zachowania psa.

Najczęstsze niepożądane nawyki i zachowania psów

Spośród najpopularniejszych problemów behawioralnych wymienia się głównie zachowania naturalne dla danego gatunku i jednocześnie nieakceptowane przez ludzi. Niepożądane zachowania często są wywoływane i umacniane przez właścicieli psów, zwykle nieświadomie. Negatywne oddziaływanie właścicieli na psy może generować zachowania patologiczne, a więc wynaturzone i takie, które nie mają podłoża w przystosowywaniu się zwierzęcia do warunków środowiskowych.

Do najczęstszych problemów behawioralnych możemy zaliczyć:

 • niszczenie mienia pod nieobecność właścicieli,

 • bronienie jedzenia, miejsca lub zabawek,

 • zachowania agresywne,

 • niepanowanie nad potrzebami fizjologicznymi,

 • wycie i szczekanie,

 • skakanie na gości odwiedzających dom,

 • stany lękowe i fobie,

 • zachowania kompulsywne,

 • nadpobudliwość,

 • zaburzenia snu,

 • apatię,

 • brak apetytu lub jego nadmiar.

W jaki sposób tresować psy? Rodzaje terapii

Wyróżnia się terapie kognitywne, systemowe i behawioralne.

Terapie kognitywne opierają się głównie na modyfikacji procesów poznawczych psa poprzez zmianę sposobu, w jaki odbiera otoczenie. Terapie behawioralne to przede wszystkim modyfikowanie psiego zachowania poprzez odpowiednie oddziaływanie na zwierzaka. Terapie behawioralne stosowane są głównie do marginalizowania niepożądanych zachowań wypracowanych przez zwierzę. Terapie systemowe natomiast stosowane są do całościowej modyfikacji relacji właściciela z psem, co umożliwia zmianę funkcji poznawczych zwierzęcia.

Tresura oraz modyfikacja zachowań to złożony i długotrwały proces. Wielu właścicieli psów decyduje się na usługi profesjonalnych behawiorystów, należy jednak pamiętać, że powodzenie szkolenia w dużej mierze zależy od właściciela oraz od samodzielnej pracy ze zwierzęciem.

Akcesoria pomocne w tresurze psów

Podczas domowych i profesjonalnych sesji treningowych stosuje się zwykle akcesoria, które ułatwiają psu zrozumienie otaczającej go rzeczywistości i dopasowanie się do poleceń trenerów. Do pomocnych akcesoriów możemy zaliczyć smyczy i obroże, kantary, szelki, klikery, a także smakołyki będące formą nagrody.

Decydując się na nagradzanie psa przekąskami, warto zadbać, by były one zdrowe. Przykładem przekąsek-nagród nieocenionych podczas psiej tresury bezsprzecznie są naturalne gryzaki dla psów firmy Petmex, które zawierają cenne mikro- i makroskładniki poprawiające perystaltykę jelit i dodatnio wpływające na florę bakteryjną zwierzęcia.


Tagi: tresura, tresura psów
Autor: lukBB Dodano: o godzinie 22:45 dnia 22.05.2018

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu