Jak koty wyrażają emocje?

Jak koty wyrażają emocje?

Przede wszystkim - inteligencja

Koty są tajemniczymi i subtelnymi zwierzętami, które wyrażają emocje w całkiem inny sposób niż np. dosyć głośne i ruchliwe psy. Wszyscy wiedzą, że pies machający ogonem jest szczęśliwy, podkulony ogon oznacza strach a uniesione wargi pokazujące kły oraz warczenie to agresja. Jak jest jednak z okazywaniem emocji przez koty? Koty są tajemniczymi i subtelnymi zwierzętami, które wyrażają emocje w całkiem inny sposób niż np. dosyć głośne i ruchliwe psy. Wszyscy wiedzą, że pies machający ogonem jest szczęśliwy, podkulony ogon oznacza strach a uniesione wargi pokazujące kły oraz warczenie to agresja. Jak jest jednak z okazywaniem emocji przez koty?

Często mówi się, że koty są bardzo inteligentne i jest to poniekąd prawda. W wielu doświadczeniach koty wykazywały się większym sprytem i chłodniejszą „analizą” zadań niż np. reagujące często odruchowo i żwawo psy. Badania wykazały również, że koty mają inteligencję tzw. interpersonalną, co objawia się kreatywnością ale też dużą niezależnością (również od człowieka).

Jak koty wyrażają sympatię?

Miauczenie to pierwszy z sygnałów okazywanej sympatii do człowieka – koty nie miauczą do siebie nawzajem, tylko do ludzi! Lizanie Twojego ciała czy ubrań jest również bardzo dobrym sygnałem - kot poddaje Cię pielęgnacji. Gdy kot często przebywa wokół Ciebie, a przede wszystkim, gdy się o Ciebie ociera, dotyka, „ugniata” Cię nóżkami, oraz dotyka czubkiem głowy – to również gesty (w tym przypadku już ogromnej) sympatii i można być pewnym, że taki kot naprawdę nas lubi i nam ufa.

Sygnały negatywne – agresja, strach, niechęć

A jak miauczące czworonogi wyrażają złe emocje? Jest z tym trochę podobnie do tego co możemy obserwować u psów. Strach można odczytać po „położonych” uszach oraz skulonej postawie. Od takich gestów już niedaleko do agresji - będzie to syczenie, stroszenie futra, wyginanie do góry kręgosłupa oraz pokazywanie kłów i pazurów - z takiej pozycji może być już bardzo blisko do ataku.

Maxandmrau.pl - kompendium wiedzy na temat zwierząt domowych

Jeśli interesujesz się zwierzętami, a w szczególności czworonożnymi podopiecznymi, zajrzyj na Maxandmrau.pl gdzie dowiesz się wielu przydatnych informacji na ten temat oraz znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria do opieki nad swoim pupilem! Karma dla kota od Max&Mrau może również przyczynić do wzbudzenia sympatii względem Twojej osoby u Twojego pupila!


Tagi: koty, Maxandmrau.pl
Autor: lukBB Dodano: o godzinie 11:10 dnia 04.04.2018

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu