Adopcja psa i kota razem – czy to się może udać?

Adopcja psa i kota razem – czy to się może udać?

Stereotypowo w naszej wyobraźni zapisał się obraz psa i kota, które – mówiąc delikatnie – kiepsko się dogadują. Przywykliśmy do tego, że kot na widok psa zaczyna syczeć i uciekać, zaś pies goni go ze szczekaniem, ewidentnie po to, aby zrobić mu krzywdę, a przynajmniej nastraszyć. Tymczasem te dwa zwierzaki w wielu przypadkach mogą żyć zgodnie pod jednym dachem.

Najważniejszy jest tutaj jednak czynnik ludzki. To człowiek musi ocenić, czy adopcja psa i kota powinna przebiegać razem, czy może jednak najpierw w domu powinno pojawić się jedno zwierzę. Co więcej, to rolą opiekuna jest ułatwić zwierzakom wzajemne dogadywanie, a w razie potrzeby również zrezygnować z zaprzyjaźniania ich na siłę.

Najlepiej razem!

Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest adopcja psa i kota naraz. Mamy tutaj do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wybranie szczenięcia i kocięcia, które – dzięki swojemu młodemu wiekowi – będą w stanie łatwiej przyzwyczaić się do siebie. Na wstępie dobrze jest wybierać zwierzęta łagodne, zaś psy o wybitnie myśliwskich instynktach omijać. Alternatywnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy w domu nie chcemy chaosu związanego z nauką czystości czy niszczeniem, jest adopcja psa i kota, które już dotychczas żyły razem, ale są dorosłe. Niekiedy takie nietypowe pary szukają specjalnych domów, które są w stanie – z uwagi na ich zażyłe stosunki – przygarnąć je razem. To rozwiązanie gwarantuje największą pewność, że kot i pies będą żyli w zgodzie.

Właściwe założenia

Co jednak w przypadku, gdy adopcja psa i kota naraz nie jest możliwa, bo w domu przebywa już jedno zwierzę? W takim przypadku musimy ocenić, czy za chęcią przygarnięcia przedstawiciela innego gatunku idą również kwestie praktyczne. Istotna jest nasza wiedza na temat psiej i kociej psychiki, która pozwoli zwierzętom łatwiej przejść przez okres adaptacji. Ważne jest również wzięcie pod uwagę charakteru posiadanego zwierzęcia – jeśli z natury nie jest ono łagodne i raczej nie toleruje innych zwierząt, to możemy mieć problem, a z decyzją o przygarnięciu kolejnego czworonoga warto się wstrzymać. W końcu, musimy założyć, że naszym celem nie jest zrobienie z psa i kota najlepszych przyjaciół, a doprowadzenie do stanu, w którym oboje się tolerują i nie robią sobie krzywdy.

Nic na siłę

Niekiedy stosunki psa i kota mogą nas zaskoczyć – bywa tak, że adopcja psa i kota w odstępie czasowym kończy się bardzo szybką akceptacją wśród zwierzaków. Czasem jednak zwierzę, choć przez nas ocenione jako łagodne, w istocie jest bardzo przywiązane do ludzi, z którymi mieszka, i swojej przestrzeni. W takim przypadku lepiej nie ryzykować zdrowiem i życiem zwierząt, jeśli nie mamy możliwości ich wygodnej dla wszystkich dookoła izolacji, aby żyły każde swoim życiem. Warto pamiętać, że adopcja zwierzęcia zawsze wiąże się z odpowiedzialnością za nie, a zdarzają się skrajne przypadki, w którym nowy, czworonożny domownik u rezydenta wywołuje nawet problemy zdrowotne spowodowane stresem. W takiej sytuacji to człowiek musi podjąć decyzję o tym, czy warto kontynuować tak napiętą sytuację.


Tagi: adopcja zwierząt, adopcja psa, adopcja kota
Autor: Greypet Dodano: o godzinie 14:16 dnia 21.04.2017

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Dlaczego warto do nas dołączyć?
Możesz poznać ciekawych ludzi o tych samych zainteresowaniach. Możesz prowadzić bloga, dodawać ogłoszenia i rozwijać z nami bazę wiedzy(zwierzopedie). Jeśli prowadzisz schronisko lub biznes związany z zoologią, możesz dodać wizytówkę w bazie firm. Masz pewność że odwiedzą ją tylko miłośnicy zwierząt. W razie pytań lub problemów masz do dyspozycji forum o zwierzętach. Nadal się zastanawisz :) jeśli tak to pamiętaj że wszystkie funkcje serwisu są dostępne za darmo, a rejestracja trwa parę chwil. Jeśli nie chcesz zakładać konta, możesz zalogować się korzystając z konta Facebooka lub Google.
Społeczności
O nas | Kontakt | Pomoc | Regulamin | Polityka prywatności
Copyright © 2011 - 2017, korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu